Зад. 2 Да съм слънчево момиче
В дланите ми каца слънцето червено –
Добро и светло, като гълъб ален,
То сгушва се усмихнато във мене.
И пулсът му запява в миг запален.
Петя Дубарова
Глаголи: каца - сегашно време
сгушва се - сегашно време
запява - сегашно време
♦ Поетесата е избрала да употреби глаголи в сегашно време, защото чрез тях се постига живост, яркост, образност на изказа. Употребата на сегашно време в художествения текст „поставя пред очите ” на читателя изобразеното.
Зад. 3 Глаголните форми за минало свършено време са изписани с удебелен шрифт, а за минало несвършено време са подчертани.
При залез слънце Елиза видя единайсет диви лебеди със златни корони на главите, които летяха към брега. Те се носеха в редица един след друг и отдалеч изглеждаха като дълга бяла лента. Елиза веднага се изкачи на една височина и се скри зад храстите. Лебедите се спуснаха на земята близо до нея и запляскаха с големите си бели криле.
Щом слънцето се скри, лебедовите пера изведнъж паднаха и на брега се явиха единадесет прекрасни юноши – братята на Елиза!
Х. К. Андерсен
♦ Разказвачът използва глаголни форми за минало свършено време , за да означи последователните действия на героите и така да развие случката: видя, скри се ; а глаголни форми за минало несвършено време , за да опише полета на лебедите: летяха, носеха се.
Зад. 4 Симеон поел управлението на българската държава, когато бил 27-годишен. Това обаче не му попречило да прояви изключителни за възрастта си разностранни способности. Симеон получил високо за времето си образование. Княз Борис го изпратил да се учи в Магнаурската школа. Там той отлично овладял гръцкия език и различни науки.
Текстът, преобразуван в сегашно историческо време: Преобразуваните глаголни форми са подчертани.
Симеон поема управлението на българската държава, когато е 27-годишен. Това обаче не му пречи да прояви изключителни за възрастта си разностранни способности. Симеон получава високо за времето си образование. Княз Борис го изпраща да се учи в Магнаурската школа. Там той отлично овладява гръцкия език и различни науки.
Зад. 5 Фрегатата „Виктори” била военен кораб от ХVІІІ в. Тя отличавала по повдигнатата си кърма, по красивите си носови фигури и по многобройните правоъгълни амбразури по бордовете, откъдето се подавали оръдията.
Предмет на текста: фрегатата „Виктори”
Цел на текста: да се покаже по какво фрегатата се отличава от останалите кораби.
Зад. 6 Вариант а) текстът, преобразуван в сегашно историческо време: Преобразуваните глаголни форми са подчертани.
Фрегатата „Виктори” е военен кораб от ХVІІІ в. Тя се отличава по повдигнатата си кърма, по красивите си носови фигури и по многобройните правоъгълни амбразури по бордовете, откъдето се подават оръдията.
Вариант б) текстът, преобразуван в минало несвършено време:
Фрегатата „Виктори” беше военен кораб от ХVІІІ в. Тя се отличаваше по повдигнатата си кърма, по красивите си носови фигури и по многобройните правоъгълни амбразури по бордовете, откъдето се подаваха оръдията.
♦ Ако трябва текстът да бъде продължен като приключенски разказ, по-подходящ е вторият вариант.