Страница 92

Зад. 1 Отг. б)

Цяло лято играл и не прочел нито ред. Спомагателният глагол съм в 3. лице, единствено число се изпуска във всички преизказни глаголни времена.

.

Зад. 2 Текст А.Говорещият е участник в събитията, за които разказва (изявително наклонение).

             Текст Б. Говорещият предава събитията по думите на друго лице (преизказни форми).

           Глаголните форми в двата текста са в едно и също време, но в първия текст те са в изявително наклонение, а във втория са преизказни:

           ходихме (на спортен лагер) – мин.св.вр., изявително наклонение  ходили – мин.св.вр., преизказна форма

           ходехме (на плажа) – мин.несв.вр., изявително наклонение  ходели – мин.несв.вр., преизказна форма

.

Зад. 3 • получила – мин.св.вр., преизказна форма (еднократно минало действие, за което научаваме от разказите на други лица)

           примамвали – мин.несв.вр., преизказна форма  (повтарящо се минало действие, за което научаваме от разказите на други лица))

           получаваме – сег.вр., изявително наклонение (факт, който се отнася към съвременността, който е достоверен)

.

Зад. 4 Текст А. Азия била най-многолюдният континент на Земята. Очаквало се в скоро време.... – Замяната не е възможна, защото става дума за факти от нашата съвременност, факти, на които ние сме свидетели, а преизказните форми отдалечават тези факти във времето и излиза, че ние не сме техни свидетели; поставя се под съмнение достоверността им.

           Текст Б. Общи за всички тела били свойствата им ... – замяната не е възможна, тъй като в текста се представят достоверни факти, а замяната с преизказни форми ги поставя под съмнение.