Страница 15

 

Зад. 7. Възможна редакция: Учени откриха в Перу огромни пингвини….

Зад. 8.Текст А. Петра в Йордания е древен град, построен терасовидно около Вади Муса, т.е. долината на Мойсей. Бил е столица на древното царство на набатеите.

    Намира се на пътя на керваните. Процъфтява и под римско управление след разгрома на набатеите през 106 г. сл.Хр.

    Текст Б.       Скалният град Петра

     Древният каменен град Петра (скала на гръцки) е открит случайно през 1812 г. от швейцарския пътешественик Йохан Бургхарт и днес се намира на територията на Югозападна Йордания.

     Не е установено точно кога е бил построен градът. Най-старите археологически находки оттам датират от VI в. пр.Хр. Различни исторически източници посочват Петра като столица на набатеите – семити, които са говорели древен арамейски език.

     Уникалното скално селище е изсечено в планината от източната страна на долината Араба, която се разпростира от Мъртво море до залива Акаба и се нарича още Долината на Мойсей. До Петра се стига през умопомрачителен каньон, дълъг над 1 км. и дълбок повече от 100 м.

     През 106 г. пр.Хр. обаче Петра е завладяна от римляните. Около 85–60 г. пр.Хр. се превръща в голям елинистичен център. През 630 г. я завладяват мюсюлманите.

     Йорданците отпразнуваха с фойерверки избирането на Петра за едно от новите седем чудеса на света в очакване на талази от туристи, предаде Ройтерс.

                                                                                                                                                                                                Из пресата

     Допълнителна информация в текст Б:

  • кога, как и от кого е открит града (град Петра е открит случайно през 1812 г. от швейцарския пътешественик Йохан Бургхарт);
  • какво означава името му (град Петра – скала на гръцки);
  • откога датират най-старите археологическите находки в района ( най-старите археологически находки оттам датират от VІ в. пр.Хр.);
  • информация за набатеите (семити, които са говорели древен арамейски език);
  • информация за Долината на Мойсей (долината Араба, която се разпростира от Мъртво море до залива Акаба);
  • как се достига до града (До Петра се стига през умопомрачаващ каньон, дълъг над 1км и дълбок повече от 100 м.) ;
  • съдбата на града през вековете (Около от 85-60 г. пр.Хр. се превръща в голям елинистичен център. През 630 г. я завладяват мюсюлманите);
  • радостта на йорданците от избирането на града за едно от новите седем чудеса на света (Йорданците отпразнуваха с фойерверки избирането на Петра…)