Зад. 26 В откъса от разказа „Шибил“ преобладават елементи на повествование – представят се последователни действия (седят, ходи из стаята, вади часовник, поглежда го; но има и елементи на описание (Беят е намръщен, мълчи и замислено смуче чибука си).
♦ За изразяване на минали действия в текста са използвани глаголни форми в сегашно време, за да се предаде по-ярко, по-живо, по-вълнуващо действието.
Зад. 27 Основно глаголно време в текста на Емилиян Станев е минало свършено време (се приближи да я разгледа, ахна, намери, напълни, отнесе). С минало свършено време се представят основните моменти от развитието на случката.
♦ Като допълнителни глаголни времена в текста са използвани:
• минало несвършено време (следа прекосяваше пътя, вълк водеше вълчица) служи за разкриване на обстановката, в която се извършва действието
• минало предварително време (беше валял) е използвано, за да се съобщи за действие, извършено преди друго минало действие
• бъдеще време в миналото (щеше да ги удави) е използвано, за да се изрази действие, което е предстоящо спрямо минал момент.